Inwestowanie jest to zaangażowanie kapitału oparte na racjonalnych założeniach. A zatem jest lokowaniem kapitału mającym na celu powiększenie naszych przychodów finansowych. Służy ono również zaspokojeniu naszych potrzeb posiadania i prestiżu.
Wyróżniamy dwa rodzaje inwestycji inwestycje rzeczowe inaczej materialne oraz inwestycje finansowe. Inwestycje rzeczowe polegać więc będą na zakupie składników majątku jak też budowie czy rozbudowie, natomiast inwestycje finansowe są realizowane poprzez zakup papierów wartościowych a także zakup udziałów w funduszach inwestycyjnych. Inwestycje, które powiększają majątek rzeczowy możemy określić inwestycjami bezpośrednimi. Natomiast inwestycje polegające na zakupie akcji firm czy udziały w funduszach inwestycyjnych możemy nazywać pośrednimi.
Warto dodać, że inwestycje w nieruchomości mogą być realizowane jako rzeczowe lub finansowe, które polegają na nabywaniu udziałów lub akcji przedsiębiorstw inwestujących na rynku nieruchomości. Czym kierują się inwestorzy? Motywy inwestowania w nieruchomości mogą być obiektywne lub subiektywne. Obiektywne to takie , których celem jest potrzeba zaspokojenia , bądź poprawy warunków mieszkaniowych oraz dążenie do osiągania dochodów. Motywy subiektywne zazwyczaj towarzyszą motywom obiektywnym, są wynikiem dążenia do zdobycia prestiżu i statutu społecznego, zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, czy też osiągnięcia osobistej satysfakcji z posiadania nieruchomości. W efekcie zainteresowanie inwestorów będzie zarówno rynkiem mieszkaniowym jak i rynkiem nieruchomości komercyjnych lub przemysłowych.
Warto podkreślić że lokowanie kapitału w nieruchomości może dostarczyć inwestorowi takie wymierne korzyści jak na przykład zabezpieczenie kapitału przed jego utratą na skutek nadmiernej konsumpcji czy tez zwykłej kradzieży. Inwestycja w nieruchomości będzie także ochroną kapitału przed inflacją. Inwestowanie w nieruchomości może być źródłem korzyści w rozliczeniach podatkowych oraz może stanowić źródło dochodów. Jeszcze inną niewątpliwą zaletą takiej inwestycji będzie tak zwane odmrożenie kapitału polegające na tym, że inwestor może zaciągnąć kredyt pod zabezpieczenie hipoteczne, odmrażając tym samym włożony kapitał i inwestując go na inne cele.
Obok zalet inwestycje w nieruchomości mają pewne cechy które określa się jako wady i są to między innymi niepodzielność inwestycji, konieczność zarządzania nieruchomością , mała płynność i wysoka kapitałochłonność. Wielkość przytoczonych tutaj wad jak i zalet jest różna , zależy bowiem od tego jak inwestor potrafi wykorzystać daną nieruchomość.
Zauważmy że wiąże się to z pojęciem wartości inwestycyjnej nieruchomości – inaczej wartości indywidualnej innej dla każdej osoby. Wartość ta co ważne jest sumą dochodów czerpanych z nieruchomości w założonym przez inwestora czasie eksploatacji, nadwyżką kapitału jaką uzyskał po zbyciu nieruchomości, jak również wartością zaciągniętego kredytu hipotecznego.
W zależności od głównego motywu inwestowania, inwestor korzysta z określonego segmentu rynku. Nieruchomości mieszkaniowe będą służyły osobom o niezaspokojonych potrzebach mieszkaniowych.. Inwestorzy mający na celu zabezpieczenie lub powiększenie kapitału , powinni lokować środki w nieruchomości komercyjne bądź przemysłowe.
Nieruchomości zabytkowe będą zaś służyły zaspokojeniu potrzeby prestiżu. Samych inwestorów na rynku nieruchomości możemy podzielić na trzy grupy i tak są to inwestorzy właściciele, którzy nabywają nieruchomości z zamiarem czerpania długoterminowych dochodów w postaci czynszu dzierżawnego. Druga grupa to inwestorzy spekulanci, dla których nieruchomości stanowią krótkookresowa lokatę z zamiarem szybkiego zbycia jej. W takim przypadku inwestycja dość często wymaga dodatkowych nakładów na modernizację lub zmianę funkcji, celem osiągnięcia wyższego zysku. Trzecia grupa to inwestorzy akcjonariusze, nabywający akcje firm inwestujących w nieruchomości, takich jak banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze powiernicze lub emerytalne w tym przypadku nieruchomości są traktowane jako lokata długoterminowa służąca zabezpieczeniu przyszłych zobowiązań.