Jak wszystkie decyzje inwestycyjne, inwestowanie w nieruchomości wiąże się z ryzykiem. Ryzyko określane jest jako prawdopodobieństwo poniesienia straty związanej z podjęciem określonej decyzji. Ryzyko to również miara niepewności przyszłych zakładanych wyników, które będą efektem danej inwestycji. Inwestując w nieruchomości należy wziąć pod uwagę ryzyko systematyczne, zależne od otaczającego nas systemu gospodarczego, systemu prawnego a także systemu politycznego i społecznego.
Należy liczyć się także z ryzykiem specyficznym dotyczącym danej już konkretnej inwestycji, mogą to być zagrożenia związane z lokalizacją inwestycji, wyborem projektanta jak i wykonawcy czy nieścisłej dokumentacji. Ryzyko inwestowania maleje w miarę realizacji przedsięwzięcia. A w miarę dalszego postępu prac , kiedy coraz więcej planów jest zrealizowanych coraz trudniej podjąć decyzję o zmianach. Ryzyko specyficzne, maleje w miarę realizacji i dalszego postępu prac, inwestując w nieruchomość trzeba liczyć się z ryzykiem na każdym etapie przedsięwzięcia. Najbezpieczniejsze inwestycje są obarczone zawsze pewnym ryzykiem, ponieważ zysk będzie widoczny po pewnym określonym czasie, co daje zawsze obawę czy zakładany zysk będzie tym rzeczywistym. Inwestując w nieruchomości należy również zdawać sobie sprawę z ryzyka rynku, które jest odzwierciedleniem wahania cen dóbr i usług w czasie, ponieważ inwestor zmuszony do likwidacji inwestycji w niesprzyjającym dla niego czasie, może nawet ponieść znaczną stratę.
Wymienić trzeba także ryzyko inflacji kiedy dochodu z inwestycji nie nadążają za szybko wzrastającymi kosztami jej utrzymania. Ryzyko płynności zaś, przedstawia nam trudność likwidacji inwestycji. Inwestor podejmując wyższe ryzyko, liczy na wyższy dochód. Wzrost dochodu jest nagrodą za ryzyko. Podejmowanie decyzji przez inwestora zmusza go do wnikliwej i systematycznej analizy rynku. Inwestując w nieruchomość, należy liczyć się z ryzykiem na każdym etapie przedsięwzięcia. Począwszy od wyboru lokalizacji, poprzez etap podejmowania decyzji co do rodzaju nieruchomości, czy formułowaniu umów z przyszłymi użytkownikami. Od tego bowiem zależeć będzie, czy inwestor uzyska, zakładany dochód i wzrost wartości kapitałowej, a także czy zaspokoi potrzeby prestiżu. Analizując ryzyko inwestowania w nieruchomości, zauważymy, że może mieć ono dla inwestora konsekwencje pozytywne jak i negatywne. Zysk z danego przedsięwzięcia może być bowiem niższy, ale bywa również wyższy od zakładanego. Najbezpieczniejsze nawet inwestycje są obarczone pewnym ryzykiem ponieważ osiągnięty zysk pojawi się dopiero po jakimś czasie, co jest powodem niepewności i obawy czy rzeczywisty zysk będzie się różnił od spodziewanego. Taka obawa jest również ryzykiem.
Konin, dn. 02.09.2022